shutterstock_1181348773-960×540

„Przecież On i tak nie lubi leżeć na legowisku”

No właśnie! Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nie borykał się z tym problemem.

Kochani, psiak w ciągu doby śpi ok 14 godzin, doliczmy do tego małe drzemki, przeciąganie i  baczne obserwacje świata z pozycji leżącej. Do tak ciężkich i wymagających skupienia czynności niezbędna jest wygoda i komfort 😉 Ale jak zapewnić dobre warunki na odpoczynek Naszemu pupilowi?

 

Zacznijmy więc od podstaw- jakie legowisko wybrać?
Psiaki tak jak i ludzie cenią sobie komfort. Warto spojrzeć na takie aspekty wyboru łóżka jak wielkość oraz miękkość – no umówmy się, kto z Nas lubi jak stópki wychodzą Nam poza łóżko a sprężyna wbija się pod żebra? Zaobserwujcie swojego milusińskiego- przeciąga się, wierci aż podusia ułoży się idealnie. Legowisko musi być na tyle duże aby pies mógł się przeciągnąć, zwinąć w kłębek i smacznie drzemać oraz miękkie aby czuł komfort i przyjemność z tego miejsca. Zwróćmy uwagę na to z czego są wykonane posłania – farby hipoalergiczne, wytrzymałe oraz miękkie w dotyku materiały tapicerskie, rodzaj wypełnienia – to jest najważniejsze dla psa , wybór designu możemy pozostawić właścicielowi 🙂

Gdzie ułożyć legowisko?
Jak już wiemy posłanie ma być azylem, miejscem wypoczynku i wyciszenia. Świetnym wyborem będzie ustronne miejsce jednocześnie z dobrą obserwacją dookoła. Warto pomyśleć o dwóch legowiskach w różnych częściach domu – ustronne oraz w miejscu często odwiedzanym przez resztę domowników.
W takiej sytuacji psiak może wybrać sobie gdzie w danym momencie chce przebywać nie zajmując miejsca na Naszej kanapie.
Świetną alternatywą jest np. legowisko pod szafką na wysokich nóżkach, pod sofą- psy czują się wtedy bezpiecznie jeśli nad Nimi jest coś więcej niż pusta przestrzeń.

A co z praktyką?
Kochani, trening czyni mistrza. Jeśli Wasz pies w ogóle nie leży na swoim posłanku zacznijcie od małych kroków. Zachęcajcie do wchodzenia na legowisko dając przekąskę, ulubioną zabawkę.  Dobrym pomysłem jest też dawanie jedzenia w misce lub np. kong. Jeśli pies zacznie wchodzić, interesować się, kłaść na legowisko nagradzajcie go smakołykami. Najważniejsze to wzmocnienie więzi z tym miejscem, tam nie dzieje się żadna krzywda, ma mieć poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Warto wspomóc się poradą behawiorysty lub zaczerpnąć pomysłu
z filmików np. z kanału piesologia.
Upór, konsekwencja i nagroda to klucz do sukcesu 😉